Prosty, kombinowany, systemowy: typy zakładów bukmacherskich

Zakłady bukmacherskie stanowią nieodłączny element każdego sportu a wraz z rozwojem Internetu, a tym samym bukmacherów internetowych stały się bardzo popularne. Dzięki nim miłośnicy danej dyscypliny mogą zwiększyć swoje doznania o dodatkowe emocje związane z postawionym zakładem.

Przedmiotem niniejszego artykułu jest przybliżenie rodzajów stosowanych u bukmacherów zakładów, zarówno tych internetowych, jak i tych oferujących swoje usługi w punktach naziemnych. Rynek zakładów bukmacherskich jest prężnie rozwijający się, w konsekwencji bukmacherzy wprost prześcigają się w wymyślaniu coraz skomplikowanych typów zakładów, celem pozyskania graczy o jak największej wyobraźni. Innymi słowy w dzisiejszych czasach można założyć się o praktycznie wszystko, pod warunkiem, że taki zakład zostanie przyjęty przez bukmachera. Adresatem artykułu są przede wszystkim gracze, którzy rozpoczynają swoją przygodę z obstawianiem, dla których zapoznanie się, ale także zrozumienie mechanizmu, którym rządzi się dany zakład jest kluczowe dla podjęcia decyzji o założeniu się z bukmacherem.

Należy także podkreślić, że zakłady mogą różnić się w zależności od bukmachera. Dlatego należy uczulić początkujących graczy, iż zakład, który u jednego bukmachera nazywa się w dany sposób, u innego bukmachera może nazywać się inaczej. Ponadto zakłady, które nazywają się w ten sposób, mogą różnić się od siebie w zależności od bukmachera. Tytułem przykładu zakład pojedynczy, czyli postawiony tylko na jedno zdarzenie, może nazywać się zakładem single, prostym albo solo.

Podstawowe typy zakładów bukmacherskich

Zakład prosty (single, pojedynczy, solo)

Powyższe sformułowania w istocie oznaczają jeden i ten sam zakład. Zakład prosty polega na tym, że obstawiasz wyłącznie jedno wydarzenie na kuponie, dla którego bukmachera ustala konkretny kurs. Stąd tak istotne jest dla początkujących graczy, aby zrozumieć to jak czytać i interpretować kursy bukmachera. U polskich bukmacherów dominuje oznaczenie dziesiętne kursów (np. 1.45, 2.15 itp.). Mianowicie kurs bukmacherski służy oszacowaniu potencjalnej wygranej (kwotowo), ale jest także kluczową wskazówką dla wyrażenia prawdopodobieństwa ziszczenia się tego zakładu. 

Obliczenie potencjalnej wygranej nie sprawia problemów - gdy obstawiasz wynik i jeżeli Twoje przewidywania odnośnie tego wyniku się sprawdzą to wygrywasz. 

Twoją wygraną będzie stanowiła kwota wniesionej przez Ciebie stawki pomnożona przez wskazany kurs bukmachera. 

Tytułem przykładu gdy obstawisz 100 zł, iż mecz zakończy się wynikiem 2:1 dla gospodarzy przy kursie bukmachera 8,20 (niektórzy bukmacherzy podają nawet do trzech miejsc po przecinku), a drużyna gospodarzy wygra, to zainkasujesz 820 zł (minus ewentualny podatek). 

Wyczytanie prawdopodobieństwa spełnienia danego zdarzenia na podstawie kursu już jest znacznie trudniejsze. Dlatego u różnych bukmacherów kursy na dane zdarzenie (np. wspomniany wynik 2:1 dla gospodarzy) mogą znacznie się różnić. Dlatego początkujący powinni sprawdzać kursy u różnych bukmacherów i obstawiać zgodnie z tym co jest dla nich najbardziej opłacalne. 

Oczywistym plusem zakładów prostych jest ich (jak sama nazwa wskazuje) prostota – nawet największy laik  może świetnie się bawić obstawiając wyniki swojej ulubionej drużyny, gdy ma przeczucie, że wygra w danym spotkaniu.

Zakład kombinowany (akumulacyjny, akumulator)

W celu urozmaicenia oraz zwiększenia emocji bukmacherzy umożliwiają obstawienie większej ilości zdarzeń w ramach jednego kuponu – taki kupon nazywa się kuponem kombinowanym albo akumulacyjnym, lub po prostu akumulatorem. Górna granica ilości zakładów w ramach kuponu różni się w zależności od bukmachera, natomiast dolną granicę stanowią zawsze minimum dwa zakłady. 

Zakład akumulacyjny jest wygrany gdy wszystkie zdarzenia zostały prawidłowo przewidziane. Kurs całkowity, zwany czasem kursem łącznym kuponu jest wynikiem mnożenia wszystkich zamieszczonych kursów pojedynczych. 

Oczywiście dzięki trafieniu wszystkich zdarzeń na kuponie akumulowanym można wygrać naprawdę więcej, aniżeli obstawiając zakład prosty. Mówiąc językiem graczy, wszystkie zdarzenia na kuponie muszą ,,wejść". 

Przykładowy kupon akumulacyjny wygląda następująco:

Drużyna 1 vs Drużyna 2 – typ 1, kurs 1.65

Drużyna 3 vs Drużyna 4 – typ 2, kurs 2.31

Drużyna 5 vs Drużyna 6 – typ x, kurs 5.43 

Jak wskazano powyżej kurs kombinowany stanowi iloczyn kursów na wszystkie zdarzenia na kuponie, w tym przypadku będzie wynosił: 20.69 (1.65 x 2.31 x 5.43). Tym samym jeżeli poprawnie wytypujemy wszystkie zdarzenia na kuponie i dopisze nam szczęście to przykładowo obstawiając 5 zł wygramy 103,48 zł (5 x 20.69).

Zakłady kombinowane skutecznie urozmaicają grę i są przeznaczone dla bardziej doświadczonych graczy. Początkującym gracze postrzegają je raczej jako ryzykowne, jednakże to one mogą zapewnić ich naprawdę duże wygrane. 

Zakład systemowy 

Wykazujący podobne do zakładów akumulacyjnych cechy, zakłady systemowe polegają na tym, że gracz nie musi trafić wszystkich obstawionych zakładów. Oczywiście wpływa na to zmniejszenie potencjalnych wygranych w porównaniu do zakładów akumulacyjnych, lecz wciąż zakłady te dają szansę na wysokie zyski w porównaniu do zakładów prostych. Na wstępie należy podkreślić, że w obrocie jest znaczna liczba różnego typu zakładów systemowych. Pokrótce zostanie przedstawiony najbardziej podstawowy z nich.

Jak już wspomniano kluczowa różnica w porównaniu do zakładu akumulacyjnego, polega na tym, iż aby wygrać nie wszystkie oddane typy muszą być przewidziane prawidłowo. 

Tytułem przykładu zakład systemowy 2/3 składa się z 3 typów.  Jednakże z jakiegoś powodu czujemy, że jeden z tych 3 typów może nie ,,wejść". Warto wówczas zdecydować się na zakład systemowy, dzięki któremu wygramy także wtedy, gdy prawidłowe będą tylko 2 z 3 typów (oczywiście wygrywa się także gdy wszystkie typy są prawidłowe). Spójrzmy zatem jak kształtować się będzie wygrana na podstawie przykładu zakładu blokowego (rodzaj zakładu systemowego) na podstawie danych użytych przy wytłumaczeniu zakładu akumulacyjnego.

Przykładowy kupon systemowy wygląda następująco:

(A) Drużyna 1 vs Drużyna 2 – typ 1, kurs 1.65

(B) Drużyna 3 vs Drużyna 4 – typ 2, kurs 2.31

(C) Drużyna 5 vs Drużyna 6 – typ x, kurs 5.43 

(AB) – kurs: 3.81

(BC) – kurs: 12.54

(AC) – kurs: 8.95

(ABC) – 20.69 (taki sam jak w przypadku zakładu akumulacyjnego)

Gdy obstawisz 5 zł na kupon i jeżeli trafisz typy A, B i C, to z bloku AB wygrywasz 19,05 zł (3.81 x 5), z bloku BC wygrywasz 62,70 zł (12.54 x 5), natomiast z bloku AC wygrywasz 44,75 zł (8.95 x 5).

Jeżeli nie trafisz tylko C, to wygrany będzie tylko blok AB. Analogicznie w przypadku nietrafienia innego bloku. Jeżeli nie trafisz 2 albo 3 typów cały kupon będzie przegrany.

Oprócz zakładów blokowych istnieje większa ilość rodzajów zakładów systemowych. Jednakże adresatem tych zakładów są zdecydowanie zaawansowani gracze, który perfekcyjnie opanowali mniej skomplikowane typy zakładów.

Zakłady systemowe nie są zbyt popularne i mogą okazać się zbyt skomplikowane dla początkujących graczy.

Podsumowanie

Niniejszy artykuł stanowi bardzo ogólne zarysowanie funkcjonujących u bukmacherów zakładów. Wskazane w artykule zakłady nie stanowią zamkniętego katalogu i nie są wyczerpującą listą, gdyż pominięto dużą część szczegółowych zakładów dotyczących np. tylko danej gałęzi sportu, zakładów na żywo itd. Usługi bukmacherskie rozwijają się także, więc w ofercie bukmacherów co chwilę pojawiają się nowe bonusy lub interesujące modyfikacje dotychczasowych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przegląd najpopularniejszych typów zakładów sportowych

Jak obstawiać zakłady live