Podstawy obstawiania zakładów na wydarzenia e-sportowe

Pierwsze turnieje e-sportowe rozpoczęły się od 1994 roku, a nagrody w tym czasie nie były pieniężne. Z biegiem czasu wiele dużych krajów uznało E-sport za normalny sport. Z każdym rokiem wzrastała liczba turniejów e-sportowych, liczba drużyn i pula nagród. Wcześniej zespoły mogły swobodnie brać udział w dużych turniejach, teraz muszą przejść fazę kwalifikacyjną w swoim kraju, a dopiero potem zespół otrzyma upragniony bilet na światowy turniej.

W tej chwili zakłady na eSports są bardziej popularne, niż na siatkówkę i piłkę ręczną, a wielu ekspertów uważa, że e-sporty nawet byłyby w stanie wyprzedzić piłkę nożną, gdyby każdy bukmacher oferował zakłady na e-sporty.

Rynek eSports rozkwitł w ostatnich latach. Oczekuje się, że do 2022 r. na świecie będzie prawie 300 milionów osób regularnie oglądających eSport, co oznacza kilkukrotny wzrost w porównaniu do dzisiejszych danych. Potencjału tego stosunkowo nowego rynku nie należy lekceważyć, szczególnie w przypadku zakładów sportowych online.

Ten stale rozwijający się rynek ma również niesamowity potencjał, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie, które zasadniczo dzielą się na dwie główne kategorie: zakłady gotówkowe i zakłady na skiny („skiny” to wirtualne przedmioty, które można wykorzystywać w grach wideo, zwykle do celów dekoracyjnych).

Gracze handlują skinami za pośrednictwem stron bukmacherskich i używają ich jako wirtualnych żetonów w kasynach online. Zakłady na skiny były bardziej popularne wcześniej, ale ostatnie kontrowersje i wyzwania prawne wywarły presję na obniżenie rynku tych zakładów, torując drogę do pojawienia się zakładów bukmacherskich na e-sporty.

Kwoty postawione na całym świecie na eSporty stale rosną, zaczynając od 315 milionów dolarów amerykańskich w 2015 roku do 5 miliardów postawionych w 2019 roku, które według danych podwoją się do 2021 roku.

Jeśli chodzi o same gry, najpopularniejszą grą e-sportową na rynku hazardowym była League of Legends, około 38 procent całkowitej kwoty postawionej e-sportowej zostało przypisane zakładom postawionym na LoL. Następnie Counter-Strike: Global Offernsive (CS: GO), z 29 procentami oraz Starcraft i Dota 2 na trzecim miejscu.

Zasada obstawiania zawodów e-sportowych praktycznie nie różni się od obstawiania zwykłych sportów, takich jak hokej czy piłka nożna. Być może najważniejszą różnicą jest to, że stawki te są bardziej ryzykowne, więc jeśli nadal zastanawiasz się, spróbuj wziąć pod uwagę wszystkie niuanse i przeanalizować jak najwięcej informacji.

Ponieważ szybko rozwijające się zjawisko otaczające eSports wciąż zyskuje na popularności, połączenie wideo gier i sportu oferuje innowacyjną falę możliwości budowania marki bukmacherom (np. Fortuna, Lvbet, Sts, Totolotek itd.) oferując zakłady graczom na całym świecie.

Rodzaje zakładów na e-sporty

Zwycięzca meczu - jest to bardzo prosty rodzaj zakładów. Gracze obstawiają, kto ich zdaniem wygra mecz lub walkę. W przypadku zakładów na zwycięzcę meczu kursy mogą być stałe, co oznacza, że są one przygotowane przez bukmachera przed rozpoczęciem wydarzenia.

Zakłady bezpośrednie - najpopularniejszym zakładem w tej kategorii jest bezpośredni zwycięzca, ale istnieje również wiele innych zakładów: w których gracze przechodzą do następnego etapu lub którzy gracze, lub drużyny są eliminowani na różnych etapach, ile konkretny zawodnik zrobi zabić (kills) itd.

Total - tutaj gracze będą obstawiać całkowitą liczbę rozegranych map przez ekipy, całkowitą liczbę zabić, całkowitą liczbę punktów lub całkowitą liczbę rund. Ten rodzaj zakładów nie ma nic wspólnego z wynikiem - dotyczy jedynie ogólnych statystyk.

Handicap –  z jaką różnicą ekipa lub gracz pokona przeciwnika.

Gry

Najpopularniejsze e-sporty oferowane przez legalnych bukmacherów to CS:GO, LoL,Dota 2, Starcraft, World of Tanks, Hearthstone oraz PUBG. Przeanalizujemy najpopularniejsze z nich.

League of Legends

LoL to gra komputerowa, stworzona przez Riot Games. League of Legends zawiera wiele trybów gry, jednak do zakładów najczęściej wybiera się mecze w trybie "Summoner's Rift Gorge", znanym również jako Summoner's Rift.

Podczas gry każdy gracz drużyny składającej się z 5 graczy wybiera dla siebie odpowiednią postać z dużej listy. Każda postać ma kilka aktywnych lub pasywnych zdolności, które mogą zadawać obrażenia, uzupełniać zdrowie siebie lub sojuszników, a także wykonywać inne przydatne funkcje dla zespołu. Również dla każdej postaci w trakcie gry można kupić przedmioty, które również dają wzmocnienie bohatera. Istotą bitwy jest zniszczenie bazy wroga - tzw Nexus.

Aby skutecznie przewidzieć zwycięstwo drużyny w meczu League of Legends, należy wziąć pod uwagę znacznie więcej czynników niż na przykład w CS:GO.

Chodzi nie tylko o graczy drużyn, ale także o strategię, wybór bohaterów, ich synergię między sobą i możliwość ich konfrontacji z bohaterami wroga. Wybierając tę dyscyplinę do zakładów, należy wziąć pod uwagę różnorodność rozgrywki i strategii tej gry, oraz powyższe czynniki.

CS:GO

Rozgrywka CS: GO to konfrontacja dwóch walczących grup: terrorystów i członków sił specjalnych (antyterrorystów). Każda grupa ma swój własny cel. Celem terrorystów jest odpalenie urządzenia wybuchowego lub zniszczenie wrogiej drużyny. Z drugiej strony kontrterroryści dążą do tego, by eliminować wszystkich członków drużyny przeciwnej lub uratować zakładników. Po osiągnięciu jednego z celów drużyna liczy zwycięstwo w rundzie. W sumie, aby wygrać mecz, trzeba wygrać 16 rund.

Udane zakłady na rozgrywki CS:GO wymagają zrozumienia, jak idzie gra, jaki jest plan drużyny, co drużyna może przeciwstawić przeciwnikom. Do tego trzeba mieć pojęcie o mocnych i słabych stronach zespołu, znać skład drużyn i poprawnie oceniać umiejętności każdego gracza. Wybierając drużynę do obstawiania, musisz pamiętać, że zwycięstwo zależy od wielu czynników, takich jak strategia i taktyka, historia spotkań zespołu, forma i wiele innych. Nie jest najłatwiejszy e­-sport do obstawienia. Najpopularniejsze turnieje CS:GO to Global Offensive Major Championships.

DOTA 2

Istotą gry jest bitwa między dwiema pięcioosobowymi drużynami, których celem jest zniszczenie starożytnej twierdzy wroga.

Większość bukmacherów oferuje stawki na Dotę 2, wynika to częściowo z faktu, że gra niemal natychmiast po wydaniu w 2009 roku zajęła 1 miejsce w e-sporcie, który aktywnie się wówczas rozwijał.

Pierwszym dużym turniejem Doty był turniej International, który odbył się w 2011 roku. Od tego roku turniej stał się corocznym najdroższym w swoim rodzaju wydarzeniem - liczba nagród otrzymywanych przez drużyny za ten turniej przewyższa wszystkie nagrody pieniężne za turnieje w innych dyscyplinach eSportu. Tylko najsilniejsze drużyny na świecie biorą udział w International, co czyni go tak atrakcyjnym dla graczy, którzy chcą spróbować swoich sił w obstawieniu takiej popularnej gry jak Dota 2.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Jak obstawiać zakłady live

Zakłady bukmacherskie na transfery piłkarskie - przewodnik