Handicap - czym jest i jak działa?

Zakłady z handicapem są stosowane w szerokim zakresie dyscyplin sportowych, zwykle w celu wyrównania szans, gdy jedna strona jest wyraźnym faworytem wydarzenia sportowego. Jedna strona ma przewagę - bramki, punkty lub strzały w zależności od dyscypliny - podczas gdy druga strona zaczyna od minus równoważnej liczby. Zakłady z handicapem to alternatywny sposób obstawiania określonych wydarzeń. 

Prosty przykład, jeśli profesjonalny sprinter na 100 metrów wystartuje z przeciętnym gościem z ulicy, można oczekiwać, że profesjonalny sprinter wygra za każdym razem. Obstawianie zakładów na zwycięzcę byłoby nudne oraz nigdy nie udałoby się zrobić żadne interesy ani bukmacherom, ani graczom. A gdyby przeciętny facet dostał 50 m przewagę? Utrudniłoby to przewidywanie wyniku wyścigu. Zakład nagle zrobiłby się bardziej interesujący. W podobny sposób działa handicap. Przeanalizujmy kilka przykładów.

Przykłady handicapu

Weźmy przykład z piłki nożnej, która jest najpopularniejszym sportem na świecie. Liczba w nawiasach po nazwie drużyny oznacza przewagę lub wadę związaną z handicapem. Zobaczmy kilka przykładów:

Handicap 0,5

np. Barcelona (-0,5) przeciwko Bayern (0,5). Bayern rozpoczyna grę z przewagą połowy bramki. Barcelona jest lekkim faworytem.

Jeśli obstawiłeś Barcelona (-0,5) i Hiszpanie wygrywają mecz, wygrywasz zakład.

Jeśli jednak obstawiłeś Barcelona (-0,5), ale mecz kończy się remisem, przegrywasz zakład.

Jeśli obstawiłeś handicap Bayern (0,5), wygrywasz zakład, jeśli drużyna z Niemiec wygra lub zremisuje w meczu.

Handicap 1.0

np. Barcelona (-1.0) przeciwko Bayern (1.0). Bayern rozpoczyna grę z przewagą jednego gola. Barcelona jest faworytem.

Jeśli obstawiłeś handicap Barcelona (-1.0), Hiszpanie muszą wygrać z różnicą co najmniej dwóch bramek, abyś wygrał zakład (z wynikiem 2:0, 3:0, 3:1, 5:2 itd.) Jeżeli mecz zakończy się z wynikiem 1:0, 2:1, 3:2, twoja stawka jest zwracana.

Jeśli obstawiłeś handicap Bayern (1.0), wygrywasz zakład w przypadku zwycięstwa Bayernu lub remisu. Jeśli Bayern przegra mecz jednym golem, twoja stawka zostanie zwrócona.

Handicap 1.5

Barcelona (-1.5) przeciwko Bayern (1.5). Bayern rozpoczyna grę z dużą przewagą (1.5), a Barcelona jest dużym faworytem.

O ile 1,5 nie jest liczbą całkowitą, możliwość remisu została wyeliminowana - wynikiem zakładu będzie wygrana lub utrata pieniędzy (bez możliwości zwrotu stawki).

Jeśli obstawiłeś handicap Barcelony (-1.5), ponownie Hiszpanie muszą wygrać z różnicą co najmniej dwóch bramek, abyś wygrał zakład (z wynikiem 3:0, 3:1, 4:2, 5:1 itd.)

Jeśli obstawiłeś handicap Bayern (1.5), abyś wygrał, niemiecka drużyna może wygrać mecz, zremisować lub nawet przegrać jedną bramką.

W ten sam sposób działają zakłady z handicapem 2.0, 2.5, 3.0, 3.5 itd., różnica polega tylko na ilości bramek. 

Inne rodzaje handicapu

Istnieją też inne rodzaje handicapu: handicap europejski, zerowy, ćwiartkowy. 

Handicap zerowy pozwała graczom odzyskać środki w przypadku remisu. Na przykład, w meczu pomiędzy Barceloną a Real Madrytem, jeżeli obstawiamy handicap Barcelona (0), to w przypadku remisu (1:1, 2:2, 3:3, 0:0 itd.),  środki po prostu wrócą na konto, ale jeżeli Barcelona zwycięży – wygramy stawkę, jak drużyna przegra – przegramy. Handicap (0) pozwała grać bezpiecznie, kurs na taki handicap zawsze będzie wyższy od stawki 1X.

Handicap ćwiartkowy (0.25, 0.75, 1.25 itd.) nie jest często typowanym rodzajem zakładów, chociaż ma swoje zalety. Ten handicap jest hybrydą stawki 0,5 oraz 1. Na przykład, jeżeli obstawiamy wygraną Barcelony (100 zł) z handicapem (-1,25), to połowa stawki (50 zł) będzie obstawiona z handicapem (-1,0), a pozostałe 50 zł z handicapem 1,5. W takim przypadku w razie zwycięstwa Barcelony jedną bramką 50 zł wracają na konto, a w razie   zwycięstwa dwoma bramkami wygrywamy całą stawkę. Tak samo to działa odwrotnie (+1.25).

Europejski handicap jest w zasadzie zakładem 3-kierunkowym, podobnym do zakładu na wynik meczu 1X2. Dlatego jest również określany jako „Handicap pojedynczy” . W każdym meczu ze znaczną różnicą siły między drużynami handicap jest stosowany, aby ‘’utrudnić’’ faworytowi wygraną. Jak dotąd funkcja jest taka sama jak w handicapie azjatyckim. Oto znacząca różnica: europejski handicap jest zawsze liczbą całkowitą, co oznacza, że można go dopasować do różnicy bramek. Zamiast umieszczać handicap azjatycki wynoszący -1,5 lub -0,25 goli, europejski handicap jest zawsze typu -1, -2, -3 itd.

Ponieważ w handicapie azjatyckim głównym celem jest pozbycie się wyniku remisu (z handicapem innym niż całkowity można tylko wygrać lub przegrać zakład), handicap europejski nie ma remisu (mimo tego, że ma liczby całkowite) – jeżeli obstawiamy zwycięstwo Barcelony z handicapem europejskim (-3), to znaczy, że Barcelona powinna wygrać z różnicą czterech bramek, żebyśmy dostali wygraną. Jeżeli Barcelona wygra 3:0 lub 4:1, przegrywamy stawkę.

Handicap – dyscypliny sportowe

Handicap się pojawia w różnych dyscyplinach sportowych:

  • W piłce nożnej, jak wspomniano powyżej, z pomocy handicapu można obstawiać różnicę bramek, rzutów rożnych, żółtych kartek, spalonych itd.
  • W tenisie handicap pozwała obstawić przewagę któregoś z zawodników w gemach, punktach, setach, niewymuszonych błędach itd.
  • W koszykówce handicapem bukmacherzy porównują i oferują do obstawienia głównie punkty w konkretnym odcinku lub całym meczu.

Jak widać, prawie w każdej dyscyplinie sportowej (w której można cokolwiek porównać – punkty, rundy, strzały itd.), w celu wyrównania szans, stosuje się handicapu.  Może to być prawie każdy sport - hokej, siatkówka, rugby czy nawet golf.

Zalety i wady 

Zakłady handicapowe, jak i każdy inny rodzaj zakładu ma swoje zalety i wady.

Oto są zalety:

  1. Większy wybór – zakłady handicapowe pozwalają obstawić szczególne przewagi jednej strony w meczu, w tym przewaga w bramkach, punktach, trafieniach itd. Jest to bardziej ekscytujące od standardowych rynków 1X2.
  2. Mniejsze marże, wyższe kursy bukmacherskie są zawsze zaletą dla graczy. Jeżeli w meczu jest wyraźny faworyt, nie ma sensu obstawiać jego zwycięstwo z kursem 1.08. Lepiej spróbować przewidzieć, z jaką różnicą ten faworyt pokona przeciwną stronę i złapać lepszy kurs.
  3. Bezpieczna gra, zakład handicapowy (np. handicap 1,0 lub zakład handicapowy ćwiartkowy)  pozwała zwrócić środki przy malej pomyłce w obliczeniach).

Największymi wadami są:

  1. Mało atrakcyjne kursy, np. celowo zaniżane kursy przez bukmachera dla wprowadzenia w błąd graczy. Takie pułapki są stosowany, aby było nie wiadomo, kto jest faworytem wydarzenia.
  2. Mniejsza szansa na wygraną - czasami jeden punkt w tenisie lub jeden rzut rożny w piłce nożnej może ostatecznie spowodować, że różnica będzie minimalna, ale gracz i tak przegra. 
  3. Na stronach polskich bukmacherów oferta stawek handicapowych jest mało rozbudowana. 

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że zakład handicapowy wymaga od gracza dokładnego obliczenia, które wiąże się z doświadczeniem. Początkującym zaleca się obstawiać handicapy tylko w celu zabezpieczenia zakładów.  

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Zakłady na piłkę nożną: wszystko, co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem gry

Jak wybrać stronę z zakładami w Polsce