Jak obstawiać zakłady u bukmachera?

Dzięki rozwojowi Internetu, a co za tym idzie także pojawieniu się bukmacherów internetowych obstawianie zakładów w Internecie stało się popularne. Obecnie gracze nie muszą udawać się punktów stacjonarnych w celu postawieniu na swoją ulubioną drużynę, lecz mogą to zrobić nie ruszając się z fotela. Bukmacherzy Internetowi, jak i Ci stacjonarni nie różnią się od siebie w jednym aspekcie – obaj obiecują przysłowiowe złote góry. Jednakże faktem jest, że większość początkujących graczy, nawet pomimo pierwszych sukcesów, zeruje swój portfel i musi zaczynać od nowa. Przyczyny tego mogą być różne - od nieprawidłowego zarządzania portfelem (tzw. bankroll management), obstawiania dyscyplin, o których się nie ma pojęcia, po uleganie emocjom (tzw. tilt). W przedmiotowym artykule przybliżone zostaną podstawy rozsądnego obstawiania, pokrótce czytelnik zapozna się jak przygotować się do obstawiania oraz gdzie i jak najlepiej obstawiać swoje zakłady, aby optymalizować wygrane i minimalizować ryzyko.

Bankroll management

Spójrzmy prawdzie w oczy, znaczna część graczy nie osiąga sukcesów, obstawiając zakłady. Najczęstszą tego przyczyną jest niewłaściwe prowadzenie tzw. bankroll managamentu, czyli mówiąc prościej zarządzania finansami. Czym zatem jest bankroll management? W olbrzymim skrócie polega on na tym, że zasób finansowy, którym dysponujemy bezpośrednio wpływa na to ile obstawiamy. 

Dlatego należy podkreślić, że jeżeli decydujemy się w ogóle na obstawianie to powinniśmy przeznaczyć tylko te środki, na których stratę możemy sobie pozwolić. Początkujący gracze po serii porażek, gdy kurczy im się bankroll zaczynają w dalszym stopniu obstawiać na tych samych stawkach albo co gorsza na wyższych. Podczas gdy powinni przemyśleć strategię i spróbować może szczęścia z innymi zakładami, zaczynają grać pieniędzmi, których pierwotnie nie przeznaczali na zakłady. Ma to najczęściej katastrofalne skutki, gdyż grając pieniędzmi, który nie możemy albo nie powinniśmy przegrać (gdyż np. pierwotnie planowaliśmy przeznaczyć je na czynsz albo ratę kredytu) zaczynamy podejmować złe decyzje, gdyż boimy się porażki. Czasami może wydarzyć się także sytuacja, że nasza strategia jest poprawna i tak naprawdę powinniśmy ją kontynuować, natomiast niepowodzenie jest chwilowe, w takiej sytuacji tym bardziej warto mieć odpowiedni zapas środków, żeby zapewnić sobie możliwość gry po porażce. 

Optymalny bankroll management polega na tym, żeby dopasować tak zasób swoich środków, żeby po serii niepowodzeń, nie schodzić ani na niższe stawki, ani tym bardziej na wyższe stawki. 

Często spotykana opinia w Internecie polega na tym, iż gracze przy obstawianiu nie powinni przekraczać więcej, aniżeli 1-2% swojego bankrolla. Tytułem przykładu jeżeli masz na koncie bukmacherskim 10.000 zł, to stawka pojedynczego zakładu nie powinna przekraczać 100- 200 zł.

Emocje

Nie ulega wątpliwości, że większość graczy zakłada się w celu poczucia dreszczyku emocji. Jednakże ich nadmiar potrafi być zabójczy dla naszego bankrolla, tym samym przy regularnym obstawianiu zakładów istotna jest umiejętność kontrolowania naszych emocji. 

Emocje przy obstawianiu zakładów pojawiają się wtedy, kiedy gracz nie jest w stanie podejmować opartych na logice i rozumie decyzji, gdyż jego emocje biorąc górę nad rozsądkiem. Wbrew pozorom najtrudniej rozpoznać ten moment, kiedy emocje biorą górę, gdyż podświadomie wypieramy się tego. 

Obstawianie pod wpływem emocji wprost prowadzi do zrezygnowania z wcześniej obranej strategii, a tym samym do zwiększenia ryzyka. Stąd gdy poczujesz przypływ emocji najlepiej chwilowo przerwać grę i odejść od komputera. To czas na zrelaksowanie swojego ciała i umysłu. Dopiero po odpoczynku możesz ponowić obstawianie.

Jak obstawiać?

Wysokość stawki

W internecie możemy znaleźć mnóstwo artykułów, opisujących bardziej i mniej udane recepty na zwycięstwo. Dlatego w pierwszej kolejności należy podkreślić, że nie ma jednej, uniwersalnej metody, która zapewni nam nieprzerywane pasmo sukcesów. Początkujący gracze intuicyjnie wybierają zakłady o niskich kursach w celu zwiększenia swojej szansy na zwycięstwo. Ta strategia ma swoje grono zwolenników, jak i przeciwników, z czego tych ostatni raczej jest więcej. Dlatego początkujący gracz powinien sami sprawdzić (pamiętając o prawidłowym zarządzaniu środkami) na jakich stawkach czuje się najlepiej, na jakich idzie mu lepiej, a na jakich gorzej. Po takiej weryfikacji, każdy wybierze to w czym czuje się najlepiej i zakres stawek, które powinien obstawiać. 

Często spotykana opinia stanowi, iż w rzeczywistości gra na niskie kurs jest nieopłacalna, ze względu na to, iż w celu wygrania pieniędzy gracz musi wykazać się ponadprzeciętną skutecznością. Innymi słowy postawione pieniądze są niewspółmierne w stosunku do wygranych. Stąd należy dwa razy zastanowić się czy chcemy budować na bankroll w oparciu o ciągle stawianie na tzw. ,,pewniaki”.

Progresja

Gra progresywna, polega na zwiększeniu (np. podwojeniu stawki) przy przegranej i powrocie do początkowej wartości w razie wygranej. Ze względu na to, że gracz podwaja stawkę, wygrana nie tylko pokryje wcześniejsze straty, ale także zapewni umiarkowany zysk z każdego zakładu. Ma to jednak zastosowanie wyłącznie dla zakładów o tej samej wartości (stałym kursie). W praktyce najpierw musimy wybrać zdarzenie (a raczej ciąg zdarzeń), a następnie zdecydować się jaką część bankrolla możemy poświęcić na konkretny ciąg – od tego także będzie zależała wysokość stawki początkowej. W konsekwencji uzyskujemy maksymalną liczbę etapów gry. Istotnym jest, że nie należy się zniechęcać i trzymać nakreślonego planu i konsekwentnie obstawiać kolejne zakłady. 

Systemów progresywnych jest bardzo wiele, zatem należy zachęcić graczy, aby rozpoczynając z nimi swoją przygodę zapoznali się z ich zasadami oraz wybrali ten, który najbardziej im odpowiada. Niewątpliwym plusem systemu progresywnego jest, że teoretycznie zawsze zapewni on wygraną, gdyż statystycznie np. przy szansie 50% w końcu musi paść dany wynik. Minusem tego rozwiązania natomiast jest fakt, iż system progresywny wymaga od gracza znacznego nakładu środków finansowych oraz de facto szczęścia. Należy także pamiętać, że bukmacherzy mogą skutecznie ograniczać możliwość stosowania tego systemu, ze względu na stosowanie limitów, czyli określenie maksymalnej stawki na dany zakład bukmacherski. 

Analiza wydarzeń sportowych

Na zakończenie niniejszego artykułu zwrócę uwagę na jeden z kluczowych elementów niezbędnych dla graczy w celu typowania zwycięskich kuponów. Kluczem do prawidłowego obstawiania jest często wiedza, analiza statystyk, wyników spotkań, analiza składów meczy itd. Czynników jest mnóstwo i zasadniczo różnią się one ze względu na rodzaj dyscypliny sportowej, którą wybraliśmy. Dopiero przeanalizowanie realnej kondycji danej drużyny czy kondycji danego zawodnika umożliwi graczowi wymyślenie skutecznego typu zakładu. Analiza bukmacherska jest bardzo ważna, choć nie zawsze gwarantuje zwiększenie skuteczności trafionych typów. Należy jednak pamiętać, że tylko dzięki wytężonej analizie można pewne typy odrzucić już na samym początku, co w efekcie zmniejszy nasze ryzyko nietrafienia zakładów w dłuższej perspektywie.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Jak dużo pieniędzy można wygrać stawiając na sport

Przegląd najpopularniejszych typów zakładów sportowych